11.01.2019 odbyło się kolejne spotkanie w sprawie opieki nad zwierzętami bezdomnymi w bielskim schronisku. Spotkanie z inicjatywy strony społecznej, czyli Świat w Naszych Rękach, Fundacja Psia Ekipa, Stowarzyszenie KOTełkowa Drużyna, Domdlapsa, oraz byłej radnej i wolontariuszki Bogny Bleidowicz. Na spotkaniu obecny był i spotkanie prowadził Wiceprezydent Adam Ruśniak- za co serdecznie dziękujemy.
Obecny był także Kierownik Schroniska Zdzisław Szwabowicz i Naczelnik wydziały gospodarki Pan Adam Grzywacz. Główne tematy spotkania to:
– opracowywany Program Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi Gminy Bielska-Białej,
– trudny temat artykułu, jaki ukazał się w ostatniej grudniowej Kronice i nieprawdziwych informacji które były tam zawarte, oraz kwestii sprostowania tegoż,
– ciąg dalszy tematu zasuw w boksach dla psów (celem podniesienia temperatury), które są już montowane, jednak potrzebna jest procedura zamykania psów na noc i wypuszczania ich rano (odpowiedni sposób, godziny, dobór psów),
– gmina zakupi także „na próbę” specjalne drzwiczki wahadłowe, które wybierzemy wspólnie (kilka różnych, celem sprawdzenia) z czego bardzo się cieszymy,
– złożyliśmy pismo w sprawie naszej głównej rekomendacji zmian, czyli zwiększenia ilości pracowników- opiekunów zwierząt (treść złożonego pisma poniżej). Uważamy, że bez tej zmiany, w schronisku nigdy nie polepszy się los zwierząt!
– dużym tematem, który został rozpoczęty jest temat opieki nad zwierzętami chorymi i po zabiegach. Wolontariusze nie mają dostępu do takich zwierząt, nawet jeśli najlepszą formą rehabilitacji byłby spacer, czy inna pomoc/ opieka na którą ani weterynarze, ani pracownicy nie maja czasu. Będzie więc opracowana specjalna procedura w tym obszarze. Zwierzęta leczone przebywają też w zdecydowanie nieprzystosowanym do tego miejscu w schronisku- to tak zwane akwarium, mała przestrzeń z malutkimi pomieszczeniami, betonem na zewnątrz, ogromnym podwyższeniem niemożliwym do pokonania dla chorych psów i na szczęście zrobionym przez naszego wolontariusza Zbigniew Puchałka (i innych wolontariuszy) zadaszeniem. Obecnie psy przeniesione są do zwykłych boksów, które nijak są przystosowane dla leczonych zwierząt (nie są sterylne, suche i przeznaczone do takich celów). To ma się zmienić!
– kolejna sprawa to żywienie, ogromny temat który zaczynamy i na który kierownik schroniska ma przygotować informacje. Temat żywienie to temat spotkania planowanego na luty.
– na koniec ofiarowałyśmy schronisku darowiznę w postaci smyczy na identyfikatory dla wolontariuszy z logami organizacji które ten wolontariat realnie prowadzą. W końcu będziemy dumnie reprezentować siebie, a nie jakąś komercyjną firmę, jak do tej pory.
– rozmawiamy także o oficjalnym przywróceniu do wolontariatu naszej wyrzuconej z niego koleżanki, Prezeski Stowarzyszenie KOTełkowa Drużyna Iwony Gorzkowskiej (dla przypomnienia, ze schroniska usunięta została w tym samym czasie, kiedy za płot trafiła pierwsza partia kotów).
W tej sprawie odbędzie się spotkanie już w poniedziałek. Oczywiście zdamy Wam relację.
Mamy wrażenie, że w końcu sprawy idą w dobrym kierunku. Dziękujemy Jarosław Klimaszewski – Prezydent Bielska-Białej, bo tak naprawdę to od rozmów z tym Panem, na długo zanim został prezydentem, rozpoczął się proces faktycznej współpracy ze stroną społeczną i zmian.
Ale czekamy na konkrety. Do tego potrzebna jest jednak realna współpraca kierownika schroniska. A więc Realna, nie taka na stronach Kroniki Beskidzkiej 😉 (Przypomnijmy, że pierwsze spotkania w sprawie polepszenia losu zwierząt odbyły się na początku 2012 roku!)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ